II rok projektu
WIZYTA ROBOCZA W POLSCE – 18.10. – 26.10.2012 r.
Październik upłynął w szkole pod znakiem Comeniusa. Nie jest łatwo być gospodarzem wizyty!
18.10.2012 – czwartek
Późnym wieczorem – po małych kłopotach - przybyła grupa uczniów i nauczycieli z Francji.
19.10.2012 – piątek
Postanowiliśmy naszym pierwszym gościom pokazać piękno Gór Świętokrzyskich. Wczesnym rankiem, grupa młodzieży polskiej i francuskiej oraz ich opiekunowie, udała się na wycieczkę na Św. Krzyż w woj. świętokrzyskim. Dopisała piękna pogoda. Cały dzień minął pod znakiem słońca i zdrowego wysiłku fizycznego
Wieczorem przyjechali goście z Portugalii i Wielkiej Brytanii.
20.10. i 21.10.2012 – sobota i niedziela
Te dni upłynęły w rodzinnym gronie. Każdy spędził je na swój sposób. Koledzy poznawali nasze polskie obyczaje, kuchnię, bawili się na imprezie urodzinowej. Nauczyciele wybrali się na wycieczkę ulicami naszego pięknego miasta – Radomia.
W niedzielę wieczorem, do Radomia przyjechała też grupa uczniów i nauczycieli z Turcji.
22.10.2012 – poniedziałek
Dzień był bardzo intensywny i pracowity. Rozpoczął się od zwiedzania szkoły. O godzinie 10:15 wszyscy zebrali się w sali korekcyjnej, aby obejrzeć przygotowane przez uczniów ze wszystkich państw partnerskich prezentacje. Dotyczyły one uzależnień od środków odurzających, radzenia sobie z uzależnieniami.
Około godziny 12 spotkaliśmy się z wiceprezydentem Radomia Ryszardem Fałkiem, który opowiadał nam o swojej pracy i codziennym życiu.
Prace projektowe skończyły się późnym popołudniem.
23.10.2012 – wtorek
Wtorek upłynął pod znakiem wycieczki. Należy dodać, że wyjazd był nie tylko turystyczny. Pierwszym punktem naszej wycieczki był MONAR - ośrodek terapii leczenia uzależnień. Poznaliśmy młodych ludzi, naszych rówieśników, którzy w swoim krótkim życiu mieli kontakt z alkoholem, narkotykami, hazardem. Opowiadali nam o swojej przeszłości, co skłoniło ich do sięgnięcia po używki, jak potoczyły się ich losy, jakie maja plany na przyszłość. Takie spotkanie dało nam dużo do myślenia. Przestroga i wniosek od starszych doświadczonych kolegów – SŁUCHAJCIE RODZICÓW!
Kolejną atrakcją było zwiedzanie budynku Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Przez moment mogliśmy obejrzeć fragment posiedzenia Sejmu. Zobaczyliśmy również salę Senatu oraz kancelarię poselską.
Na zakończenie tak interesującego dnia, bardzo miła okazała się kolacja – zajadaliśmy się pysznymi plackami ziemniaczanymi oraz frytkami i kotletami drobiowymi. Posiłek upłynął w bardzo miłym miejscu – restauracja „Baba Jaga”.
24.10.2012 – środa
To był bardzo długi dzień! Bardzo wcześnie rano wyruszyliśmy na spotkanie z solnymi blokami w Kopalni Soli w Bochni. Po zaczerpnięciu nieco wiedzy o powstawaniu żup solnych, sposobach wydobywania surowca nadszedł czas na szaloną jazdę z 80 metrowej zjeżdżalni. Popołudnie i wieczór upłynęły nam na rozmowach w języku angielskim, opowiadaniu o wspaniałych zabytkach i zakątkach Krakowa, kupowaniu krakowskich obarzanków.
25.10.2012 – czwartek
Około godziny 8:30 udaliśmy się do jednego z najnowocześniejszych laboratoriów kryminalistyki w Polsce – komenda Policji w Radomiu. Policjanci pokazywali nam nowoczesne sposoby wykrywania narkotyków we krwi człowieka, rozpoznawania rodzaju używki, badania i zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia. Niektórzy mieli okazję pozostawić swoje odciski palców czy butów i zbadać je.
Zadowoleni wróciliśmy do szkoły, gdzie już czekała na nas pani Agnieszka Korcz – szkolny psycholog. Pod jej kierunkiem uczestniczyliśmy w warsztatach, które miały uświadomić nam jak ważne jest zdrowie, przyjaciele i rodzina. W międzynarodowych grupach tworzyliśmy wizerunek człowieka uzależnionego od alkoholu, nikotyny, narkotyków czy komputera. Mieliśmy okazję zaprezentować naszą wiedzę na ten temat oraz porozmawiać i uświadomić sobie jak szkodliwe dla naszego organizmu, rodziny i otoczenia jest przyjmowanie używek.
Na zakończenie dnia, bez chwili wytchnienia, rozpoczęliśmy część pożegnalną wizyty. Punktem kulminacyjnym było wręczenie certyfikatów i drobnych upominków. Dalsza część wieczoru upłynęła w rytm muzyki i wspólnej, dyskotekowej zabawy. Odwiedzili nas także „starzy comeniusowicze”. Zabawa była świetna, zwłaszcza, że i brzuchy mieliśmy pełne pysznej smażonej kiełbaski, kurczaka, ciasteczek.
26.10.2012 – piątek
Niestety był to ostatni dzień międzynarodowego spotkania grupy Comenius w naszej szkole. Rano, po długich, smutnych i trudnych pożegnaniach, odjechali do domu Anglicy i Francuzi. Pozostała ekipa wyruszyła na podbój Warszawy, aby poznać naszą stolicę.
Z podróży powrócili do Radomia tylko koledzy i koleżanki z Turcji, a więc jeszcze przez kilka godzin mogliśmy się razem bawić, śmiać i rozmawiać. Grupa turecka odjechała w sobotę.
Z NIECIERPLIWOŚCIĄ CZEKAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE W WIELKIEJ BRYTANII.
Nowe doświadczenia, nowe wyzwania …
Podczas ferii zimowych, ośmioro uczniów z grupy Comenius, wyruszyło w podróż do Lincoln w Anglii. W dniach 1.02. – 8.02.2013 odbyła się kolejna wizyta robocza naszego projektu. Do szkoły Lincoln Castle Academy przybyli również uczniowie z Francji i Portugalii. Gospodarze przyjęli nas ciepło i serdecznie, nawet angielska aura była dla nas łaskawa.
Podczas tygodnia spędzonego w Lincoln dużo czasu przebywaliśmy w szkole. Mogliśmy obserwować lekcje, które się tam odbywały, np. nauka gotowania lub szycia.
Dzięki różnym grom i zabawom integracyjnym przełamaliśmy naszą nieśmiałość, która towarzyszyła nam na początku spotkania.
Każdego dnia poznawaliśmy kolejne tajniki angielskiej nauki. Podzieleni na międzynarodowe grupy, realizowaliśmy zagadnienia związane z naszym projektem. Dyskutowaliśmy na temat diet i zdrowego żywienia. Część czasu przeznaczona była również na zagadnienia bliskie każdemu młodemu człowiekowi: bezpieczeństwo w pracy, uzależnienie od gier komputerowych, Internetu i zagrożeń, czyhających na nas w sieci. Ciekawym doświadczeniem była dla nas lekcja, na której badaliśmy zawartość węglowodanów w ulubionych potrawach.
Jeden z dni został przeznaczony na zaprezentowanie swojej pracy z ostatnich trzech miesięcy. Uczniowie z każdego państwa omówili przygotowane prezentacje oraz filmiki. Grupa polska odegrała krótką scenkę, gdzie zostało pokazane zachowanie osoby uzależnionej od gier komputerowych.
Bardzo podobało nam się to, że dużo wniosków opracowywaliśmy w międzynarodowych grupach. Dzięki temu powstały plakaty na temat bezpieczeństwa w pracy, które omawialiśmy na forum całej grupy Comenius. Warto dodać, że niektóre prace były tworzone w dwóch lub trzech językach, np. zasady bezpieczeństwa w sali.
Wizyta w Lincoln była też świetną okazją do poznania tego jednego z najstarszych miast Anglii. Obejrzeliśmy ruiny starego zamku oraz zwiedziliśmy Katedrę - nazywaną również St. Mary`s Cathedral – „perełkę” tej miejscowości. Byliśmy pod jej wielkim wrażeniem. Dowiedzieliśmy się, że jest trzecią największą katedrą w Anglii.
Będąc w Anglii nie mogliśmy nie skorzystać z okazji i nie zobaczyć Londynu! Cały piątek przeznaczyliśmy na zwiedzanie tego ogromnego miasta. Naszą podróż zaczęliśmy od mostu Tower Bridge. Spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami Londynu, aby dotrzeć do London Eye i Palace of Westminster z ogromnym Big Benem. Część drogi przebyliśmy charakterystycznym dla tego miasta piętrowym autobusem, aby na mieszkańców spojrzeć z wysokości. Nasza wędrówka zakończyła się późnym wieczorem przed królewskim pałacem. Niestety nastała noc i musieliśmy wracać do hotelu, chociaż nasz apetyt na zwiedzanie stolicy Anglii był jeszcze ogromny.
Ostatni dzień pobytu upłynął nam w towarzystwie polskich rówieśników mieszkających w Lincoln. Gra w kręgle była dobrą okazją do rozmów na temat tradycji i kultury angielskiej. Mogliśmy również podzielić się wrażeniami z pobytu w szkole i mieście.
To była bardzo ciekawa wizyta. Następna już w maju we Francji. Bierzemy się do pracy!
POŻEGNANIE Z COMENIUSEM.
W dniach 24.05. – 31.05.2013 r. odbyło się ostatnie robocze spotkanie grupy Comenius. Tym razem gospodarzami była młodzież z Francji, z miejscowości Châteaulin. W wizycie wzięło udział pięcioro uczniów i troje nauczycieli z Polski oraz kilkoro uczniów z Turcji wraz z opiekunami i nauczyciele z Portugalii. Châteaulin to małe i malownicze miasteczko położone w południowej części Bretanii. Tydzień spędzony wśród ciszy, zieleni, z widokiem na rzekę lub ocean był miłym odpoczynkiem od miejskiego hałasu. Wietrzna i słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu miasteczka oraz jego najbliższej okolicy.
Francuscy gospodarze przyjęli nas bardzo gościnnie. Serdecznie zaprosili do udziału w ich codziennym życiu – domowym oraz szkolnym. Dzięki temu poznaliśmy zwyczaje i kulturę Francuzów, ich radości i zmartwienia. Uczestniczyliśmy również w niektórych lekcjach. Większość prac projektowych była realizowana w międzynarodowych grupach. W ten sposób mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne oraz orientację w terenie, ponieważ niektóre zadania związane były ze znajomością szkoły i najbliższej okolicy.
Tematami poruszanymi podczas spotkania we Francji były zagrożenia dla słuchu oraz erozja ziemi i powodzie. Wszystkie grupy młodzieży przybyłe na spotkanie zaprezentowały i omówiły przygotowane materiały. Zgodziliśmy się, że ludzie XXI wieku nie dbają o higienę słuchu, często lubią przebywać w hałasie, a ulubionej muzyki słuchają z użyciem słuchawek. Takie działanie prowadzą do utraty słuchu a nawet głuchoty.
Wizyta w Châteaulin była naszym ostatnim comeniusowym spotkaniem. Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy się z rówieśnikami z krajów partnerskich. To były dwa lata pełne pracy i nowych doświadczeń. Mamy nadzieję, że zawarte przyjaźnie przetrwają na długi czas.