Stay in school your job will be cool

a

Projekt przeznaczony jest dla uczniów w wieku 12-18, trwać będzie 23 miesiące – do lipca 2018 roku. Uczestniczą w nim uczniowie, nauczyciele ze szkół:

– koordynator – Spojena Skola Internata Zdana- Słowacja

– Zespół Szkół Integracyjnych w Radomiu – Polska

– Colegiul National „Avramlancu” Stei – Rumunia

– Zaklani Skola Logopedickas.r.o. – Czechy

Celem działań  jest zapobieganie przedwczesnemu porzucaniu nauki przez uczniów z niekorzystnych środowisk, uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach programu realizować będziemy między innymi cztery moduły: komunikacja, drama, technologie ICT, prace praktyczne, a także wizyty w szkołach partnerskich, zakładach pracy, szkołach wyższych, tak aby podopieczni nabyli praktyczne umiejętności. Będziemy tworzyć sylwetkę współczesnego pracownika, listę potrzebnych zawodów oraz badać rynek pracy w kraju i za granicą.

a

NASZA GRUPA PROJEKTOWA

Od września ruszyły działania związane z realizacją programu Erasmus+. W pierwszych tygodniach roku szkolnego zawiązała się prężna grupa uczniów z klas 6 oraz 1 i 2 gimnazjum, którzy postanowili systematycznie spotykać się na zajęciach Koła Europejskiego. Mimo że program finansowany przez Unię Europejską realizuje cała społeczność szkolna, to tylko nieliczni zdecydowali się na cotygodniowe spotkania.

Skład grupy:

Opiekunowie:

– Dorota Banaś –nauczyciel wspomagający – jęz. angielski

– Agnieszka Iwańska– nauczyciel wspomagający – jęz. polski

– Katarzyna Piwowar– nauczyciel jęz. angielskiego

Uczniowie:

– Agata Głuch – kl. 6a

– Maksymilian Czajkowski – kl. 6a

– Agnieszka Szafranowicz – kl. 6a

– Magda Sońta – kl. 6a

– Agata Rejczak – kl. 6a

– Maciej Kowalski – kl. 6c

– Szymon Jesionek – kl. 6d

– Daria Rochowska – kl. 1gB

– Natalia Mirowska – kl. 1gB

– Wiktoria Kowalska – kl. 2gB

– Marcelina Strojna – kl. 2gB

– Sara Nicoara – Górniak – kl. 2gB

– Michał Banaś – kl. 2gC

– Piotr Malatyński – kl. 2gC

– Jakub Tomczyk – kl. 2gD

Naszym pierwszym zadaniem było wykonanie krótkiej prezentacji w programie Prezi. Każdy uczestnik napisał kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach i marzeniach. Całość prezentuje się bardzo ładnie.

a

a

19 – 21.09.2016 r. – SPOTKANIE ORGANIZOWANE PRZEZ KOORDYNATORA PROJEKTU

Pod koniec września 2016 r. odbyła się pierwsza projektowa wizyta robocza. Nauczyciele – opiekunowie działań projektowych w poszczególnych szkołach spotkali się w szkole koordynującej pracę w projekcie w Bukovcu k. Koszyc. Przedstawiciele szkoły w Czechach, Rumunii, Polski i Słowacji ustalili zasady współpracy i porozumiewania się oraz zakres obowiązków każdego z partnerów. Zostały również określone zadania i szkoły odpowiedzialne za ich realizację. Polska – przygotowanie pierwszej wizyty listopad/grudzień 2016 oraz założenie projektu na platformie e-Twinning. Rumunia – założenie strony internetowej projektu. Czechy – założenie konta i projektu na portalu społecznościowym facebook – https://www.facebook.com/Stay-in-school-your-job-will-be-cool-566626880190822/?fref=ts

Pierwszym zadaniem każdej grupy powinno być zaprojektowanie logo projektu. W wyniku konkursu wybrane zostanie najlepszy znak.

a

a

Kolejnym priorytetem w działaniu było zaprojektowanie i wykonanie logo, które będzie znakiem naszego projektu. Propozycji było kilka:

a

a

Dzięki głosom wielu uczniów z klas 4 – 6 oraz klas 1 gimn. zostało wybrane logo nr 1, które stanęło go międzynarodowego głosowania.

a

a

Liczbą głosów 334 wygrało logo z Rumunii i zostało znakiem naszego międzynarodowego projektu.

a

a

a

Już w najbliższą niedzielę (27.11.2016 r.) przyjedzie do nas młodzież z krajów, z którymi realizujemy projekt Erasmus +. Powitamy 13 uczniów oraz ich 6 opiekunów. Wspólnie zastanowimy się nad tym czy warto się uczyć i jaką szkołę wybrać, aby w przyszłości wykonywać dobry zawód. Nasze spotkanie i wspólna praca potrwa pięć dni od poniedziałku (28.11.2016 r.) do piątku (2.12.2016 r.)

 

PLAN WIZYTY – 28.11.2016 – 2.12.2016

  1. niedziela – przyjazdy, zakwaterowanie
  2. poniedziałek – 28 listopada

– 8.30 – powitanie gości oraz gry i zabawy integracyjne

– 11.00 – zwiedzanie szkoły – dorośli

  • uczniowie podzieleni na dwie grupy, idą na jedną lekcję – 5 lekcyjna – chemia (2gC) lub matematyka (1gE)

– 12.00 – przerwa na kawę

– 13.00 – praca nad projektem – prezentacje, kwestionariusz/ankieta

– 14.00 – obiad

– 14.30 – rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej

– 16.00 – wizyta na hali sportowej (na Czarnych)

  1. wtorek – 30 listopada

– 8.30 – spotkanie przed bursą, podział na 2 grupy i wyjście do szkół zawodowych (Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Skórzano – Odzieżowych, Stylizacji i Usług) następnie całą grupą do Zespołu Szkół Samochodowych

– 11.30 – 12.30 – Zespół Szkół Samochodowych

– 13.00 – spotkanie z władzami w Urzędzie

– 14.30 – obiad

– 15.00 – podsumowanie dnia – praca w grupach

– 16.30 – czas wolny

  1. środa – 30 listopada

– 8.00 – wyjazd do Warszawy – zwiedzanie Starego Miasta, czas na pamiątki, lekcja w- f  w Centrum Trampolin, Warszawa nocą

  1. czwartek – 1 grudnia

– 8.30 – 9.30 – rozmowa z panią z Urzędu Pracy – doradcy zawodowego – stworzenie listy popularnych zawodów wizyta w laboratorium kryminalistycznym

– 10.00 – warsztaty rysunkowe w Zespole Szkół Plastycznych

– 13.00 – 16.00 – zajęcia warsztatowe w szkole – w trakcie pracy ok. 14.30 obiad

– 16.00 – czas wolny

  1. piątek – 2 grudnia

– 8.30 – wizyta w laboratorium kryminalistycznym policji

– 10.00 – spotkanie z absolwentami szkoły, którzy wykonują swoje wymarzone zawody lub kształcą się w tym kierunku oraz rodzicami

– dyskusja – czy warto się uczyć? Czy mam możliwość pracy w wymarzonym zawodzie?

– 11.10 – 12.50 – uczniowie na lekcjach – 5 i 6 lekcyjna – w czasie przerwy o 11.55 – II śniadanie

– 11.10 – 12.50 – dorośli – omówienie kończącej się wizyty i planowanie kolejnego spotkania projektowego

– 13.15 – 14.30 – ewaluacja wizyty

– 14.30 – obiad

– 15.00 – pożegnanie, wręczenie certyfikatów

  1. sobota – wyjazdy

 

a

a

a

a

a

a

a

a

a

Z DZIENNIKA …..

poniedziałek, 28 listopada 2016 r.

Niecierpliwie czekamy na gości. Już za chwilę uczniowie z Czech, Słowacji i Rumunii wraz ze swoimi opiekunami przyjadą do naszej szkoły! Rozpoczyna się międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Erasmus +. Widać, że goście są zaskoczeni wyglądem naszej szkoły. Nieśmiało rozglądają się po korytarzach. Na szczęście spotkanie rozpoczynamy zabawami integracyjnymi. Pierwsze lody przełamane, powoli poznajemy się, przedstawiamy, uśmiechamy do siebie, zapraszamy na lekcje.

a

a

a

wtorek, 29 listopada 2016 r.

Drugi dzień wizyty. Bardzo męczący, ale jednocześnie interesujący i pełen nowych doświadczeń. Na początku podzieliliśmy się na dwie grupy: pierwsza wyruszyła na zajęcia do Zespołu Szkół Budowlanych, druga dotarła do Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji i Usług.

W obydwu placówkach zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie. Wzięliśmy udział w różnego rodzaju zajęciach praktycznych, które miały nam przybliżyć specyfikę tych szkół. Następnie wszyscy odwiedziliśmy Zespół Szkół Samochodowych. Tam obejrzeliśmy zajęcia warsztatowe oraz byliśmy świadkami przeglądu technicznego samochodu. Ten pracowity dzień zakończyliśmy w Urzędzie Miasta Radom, gdzie spotkaliśmy się z Sekretarzem Miasta. Przedstawiliśmy naszych gości oraz opowiedzieliśmy o realizowanym projekcie. Skorzystaliśmy również z możliwości zapoznania się z pracą urzędnika.

a

a

a

środa, 30 listopada 2016 r.

Kolejny ciekawy dzień. Dzisiaj postanowiliśmy pokazać gościom naszą stolicę Warszawę. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy o tragicznych dziejach tego miasta. Mimo gęstego śniegu i mroźnego wiatru, spacerowaliśmy wąskimi uliczkami warszawskiej Starówki. Niewątpliwie ogromną atrakcją tego dnia była lekcja wychowania fizycznego w Centrum Trampolin. Okazało się, że skakanie daje dużo radości, ale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Do domu wróciliśmy późnym wieczorem i bardzo trudno było się nam rozstać.

a

a

a

czwartek, 01 grudnia 2016 r.

Z każdą chwilą czujemy się ze sobą coraz lepiej. Serdecznie się witamy, uśmiech nie schodzi z twarzy. Dzisiaj spotkanie z panią z Urzędu Pracy. Do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak trudno jest znaleźć dobrą pracę i ilu ludzi jej szuka. Spróbowaliśmy również napisać swoje CV. Następnie odwiedziliśmy Zespół Szkół Plastycznych, gdzie zorganizowano nam prawdziwe warsztaty rysunkowe! To było ogromne przeżycie! Natomiast w naszej szkole mogliśmy popisać się umiejętnościami krawieckimi oraz zdobniczymi. W międzynarodowych grupach, przy dźwiękach świątecznych piosenek, powstały urocze misie oraz przepiękne ramki na zdjęcia. W tym samym czasie nasi nauczyciele „bawili się” robotami podczas lekcji robotyki. Oni także postanowili pokazać nam, że nie obca jest im igła i nitka.

Coraz częściej myślimy, że to już ostatnie wspólne chwile.

a

a

a

piątek, 02 grudnia 2016 r.

Aż trudno uwierzyć, że czas płynie tak szybko! Dzisiaj kolejne nowe doświadczenia. Idziemy do laboratorium kryminalistycznego policji. Tam czekają na nas same niespodzianki. Już wiemy co to jest daktyloskopia oraz osmologia. Obserwujemy krótki pokaz tropienia śladów przez specjalnie szkolonego owczarka niemieckiego. Tym czasem w szkole czekają na nas zaproszeni goście: absolwenci szkoły, rodzice uczniów. Poznajemy ciekawe historie ludzi, którzy spełniają swoje marzenia i robią to, co lubią. Dalsza część dnia to wspólne lekcje. Razem uczymy się historii i techniki, uczestniczymy w lekcji języka angielskiego. Potem jedziemy też do szkoły muzycznej. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem całego budynku, a przede wszystkim sali koncertowej oraz profesjonalnego studia nagraniowego.

Zarówno dzień jak i wizyta, dobiega końca. Opowiadamy o swoich odczuciach, wrażeniach, doświadczeniach. Mówimy, co podobało nam się najbardziej, a co było mało interesujące. Nadchodzi ważna chwila – wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie oraz małych upominków. Mimo uśmiechu na twarzy, w sercu smutek. Musimy się pożegnać i rozstać. Mamy nadzieję, że spotkamy się już w maju – tym razem w Rumunii.

a

 

a

a

Piszą o nasz w prasie

http://www.radomnews.pl/index.php?id=newsmore&nr=16106

http://www.jurnalbihorean.ro/actualitate/2016/12/11/au-experimentat-viata-elevilor-in-scoli-din-polonia.bihorean

 

PODSUMOWANIE ANKIETY

a

a

WIZYTA W RUMUNII

W dniach 8 – 12 maja 2017 r. miało miejsce kolejne międzynarodowe spotkanie w ramach realizacji projektu Erasmus + „Stay in school your job will be cool”. Z naszej szkoły pojechało sześcioro uczniów z II klas gimnazjum oraz dwoje nauczycieli. Pracę rozpoczęliśmy od gier i zabaw integracyjnych, które miały na celu wspólne poznanie się i przełamanie barier językowych. Zwiedziliśmy również szkołę w Stei, w Rumunii, która była gospodarzem wizyty oraz zaprezentowaliśmy dotychczasową pracę nad projektem. Dzień zakończył się rozgrywkami w piłkę siatkową, co było źródłem wielu radości. Nazajutrz zwiedziliśmy Stei oraz odwiedziliśmy przedszkole i szkołę zawodową, w której można zdobyć kwalifikacje do naprawy samochodów osobowych i ciężarowych, umiejętności z dziedziny elektryki oraz kontroli jakości produktów spożywczych. Mieliśmy szansę spotkać się z władzami miasta i rozmawiać o tym, jak ważna jest nauka w dobrej szkole i ile możliwości daje współpraca międzynarodowa. Popołudnie spędziliśmy na miejskich kortach tenisowych na międzynarodowych rozgrywkach oraz wspólnym biesiadowaniu przy grillu. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych kiełbasek – mititei. Środa była kolejnym pracowitym dniem. Najpierw, w pracowni informatycznej, pracowaliśmy w programach Paint oraz Power Point. Następnie byliśmy w jednostce straży pożarnej, gdzie panowie opowiedzieli o trudnej pracy strażaka i ratownika medycznego. Ciekawym doświadczeniem okazała się wizyta w fabryce, w której produkowane są płatki śniadaniowe. Byliśmy pod wrażeniem ogromnych hal produkcyjnych oraz nowoczesnych maszyn. Popołudnie spędziliśmy w Muzeum Etnograficznym w pobliskiej miejscowości Beius. Czwartek upłynął na poznawaniu kultury, tradycji i osobliwości regionu, w którym przebywaliśmy. Zwiedzanie okolicznych jaskiń było ogromnym przeżyciem. Jaskinia Niedźwiedzia, kopalnia kryształów oraz Jaskinia Meziad na długo pozostaną w naszej pamięci. Nie wiadomo kiedy nadszedł piątek – ostatni dzień pracy w międzynarodowym gronie. Rozpoczęliśmy go od tworzenia komiksów w programie ToonDoo, następnie dyskutowaliśmy o naszych zainteresowaniach i planach zawodowych na przyszłość. Stworzyliśmy listę zawodów, które są najbardziej popularne w dzisiejszym świecie. Popołudnie to już wspólna zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej, wręczenie certyfikatów i …. pożegnanie.

Kolejne spotkanie w listopadzie 2017 r. w Ostrawie.

a

a

a

a

a

ERASMUSOWE SPOTKANIA

Pierwsza międzynarodowa wizyta dawno za nami. Teraz zajmujemy się kolejnymi zagadnieniami zaplanowanymi do realizacji. Między innymi tworzymy zestawienie szkół z terenu Radomia, w których mogą się uczyć absolwenci gimnazjów.

Jednak, aby nie zapomnieć naszych rówieśników z Czech, Słowacji i Rumunii, postanowiliśmy „zobaczyć się” z nimi. W lutym, podczas dwóch kolejnych spotkań Szkolnego Koła Erasmus +, za pomocą Skype’a rozmawialiśmy z uczniami z krajów partnerskich. Miło było zobaczyć znajome, uśmiechnięte twarze. I mimo że na początku wszyscy byli nieśmiali, to udało nam się wymienić kilkoma istotnymi informacjami.

a

 a

a

Nauka, praca, wspólne chwile w …….. Ostravie

Za nami kolejne międzynarodowe spotkanie. W dniach 6 – 10.11.2017 r. grupa uczniów z Polski, Czech, Słowacji i Rumunii realizowała kolejne zadania projektu. Tym razem w Ostrawie. Wizyta rozpoczęła się od pracy w szkole. Podczas kilku pierwszych godzin poznawaliśmy się – przedstawialiśmy swój kraj, miasto, szkołę, siebie. Dzięki grom i zabawom integracyjnym udało się przełamać barierę nieśmiałości. Popołudnie to już zwiedzanie tego pięknego miasta.

Podczas tygodniowego pobytu w Czechach poznaliśmy tajniki różnych zawodów. Jeden dzień pobytu spędziliśmy w szkole ogrodniczej. Poznaliśmy fazy wzrostu kwiatów doniczkowych oraz ogrodowych, wiele dowiedzieliśmy się o pielęgnowaniu roślin. Spacer po ogrodach zewnętrznych urządzonych w różnych stylach był dla nas inspiracją do dalszej pracy, ponieważ wzięliśmy udział w warsztatach florystycznych. Inny dzień to wizyta w fabryce wagoników Skoda. Dzięki gościnności pracowników zakładu prześledziliśmy proces produkcji tramwajów oraz pociągów. Byliśmy pod wrażeniem ogromnych hal i nowoczesnych technologii, wykorzystywanych przy produkcji. Natomiast podczas wycieczki do stolicy Czech – Pragi, wcielaliśmy się w przewodników turystycznych. Dzięki wcześniej przygotowanym informacjom, lepiej mogliśmy zlokalizować charakterystyczne miejsca w tym mieście. Praga urzekła nas swoim pięknem i różnorodnością zabytków.

Czas wizyty szybko minął. Był okazją do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, poznania zwyczajów i tradycji naszych południowych sąsiadów. Mieliśmy możliwość współpracy przy realizacji wielu zadań, poznania różnych zawodów, wykonania praktycznych działań oraz zaplanować swoją przyszłość. Mogliśmy sprawdzić predyspozycje do wykonywania zawodu ogrodnika, kucharza, inżyniera, przewodnika turystycznego, informatyka, artysty plastyka. Poza tym spotkanie okazało się skuteczną motywacją do nauki języka angielskiego. Szkoda było się rozstać, ale mamy nadzieję na kolejne spotkanie.

a

a

a

 

Artykuł

a

DOROTA BANAS
sent you a Smilebox™.
click to view
Create smiles and connections in minutes. Learn more >

 

Nasze działania projektowe dobiegają końca

W dniach 23 – 27 kwietnia 2018 r. odbyło się, ostatnie już, międzynarodowe spotkanie młodzieży w ramach realizacji projektu Erasmus + „Stay in school your job will be cool”. Tym razem gospodarzem wizyty byli uczniowie i nauczyciele szkoły z niewielkiej miejscowości na Słowacji – Ždaňa. Publiczną Szkołę Podstawową Nr 14 Integracyjną im. Jana Pawła II w Radomiu reprezentowało aż 11 uczniów oraz 3 nauczycieli. Pierwsze chwile naszego spotkania tradycyjnie upłynęły na grach i zabawach integracyjnych, które pozwoliły na przełamanie bariery nieśmiałości oraz lepsze poznanie się. Sprzyjały temu piękno przyrody, słoneczna aura oraz wesołe nastroje uczestników spotkania. Podczas kolejnych dni zabawa, praca i odpoczynek przeplatały się ze sobą. Każda grupa opowiadała o swoim kraju, mieście i szkole. Próbowaliśmy sił w różnorodnych zawodach, np.

– aktora – współtworzyliśmy program teatralno – muzyczny dla najmłodszych uczniów szkoły goszczącej,

– kucharza – przygotowywaliśmy kolację dla wszystkich uczestników spotkania, – rzemieślnika – pod okiem fachowców samodzielnie wykonywaliśmy nadruk na koszulkach,

– handlowca – podczas Festiwalu Smaków zachęcaliśmy do degustacji tradycyjnych potraw ze swojego kraju,

– barmana – przy okazji pobytu w koszyckim w liceum gastronomicznym obserwowaliśmy profesjonalne przygotowanie kolorowych koktajli, następnie każdy chętny uczeń mógł samodzielnie wykonać taki napój.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas wizyta w osadzie cygańskiej, gdzie zobaczyliśmy w jak trudnych warunkach żyją nasi rówieśnicy. Poza tym odwiedziliśmy również ośrodek dla bezdomnych, gdzie wzięliśmy udział w pogadance na temat trudów dorosłego życia. Pobyt w obydwu miejscach był dużym przeżyciem i uświadomił jakie to szczęście mieć rodzinę, móc się uczyć w dobrej szkole, mieć satysfakcjonującą pracę, mieszkać w ciepłym, dobrze wyposażonym domu.

Zwieńczeniem pobytu na Słowacji była wędrówka po górach. Niemałym wysiłkiem było dotarcie do schroniska Hrebienok, położonego 1285 m n.p.m. Jednak cudowne widoki i piękno tatrzańskiej przyrody wynagrodziły trudny wspinaczki.

Czas wizyty szybko minął. Z żalem żegnaliśmy się z naszymi projektowymi partnerami. Przez dwa lata projektu dużo się nauczyliśmy, zdobyliśmy wiele doświadczeń, poznaliśmy ciekawych ludzi i zobaczyliśmy interesujące miejsca. Czas wyciągnąć wnioski i z odwagą realizować marzenia o przyszłej szkole i wymarzonej pracy.

a

a

a

a

Kończymy działania projektu „Stay in school your job will be cool”

W ostatnich dniach maja w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 14 Integracyjnej im. Jana Pawła II w Radomiu miała miejsce międzynarodowa wizyta nauczycieli ze szkół realizujących program Erasmus +. W trakcie spotkania oprowadziliśmy gości po naszej szkole, aby pokazać różne sposoby pracy oraz wspomagania rozwoju uczniów zdrowych i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Odwiedziliśmy również Zespół Szkół Specjalnych i Oświatowych w Radomiu oraz Zakład Pracy Chronionej MADA.

Głównym celem spotkania było podsumowanie ponad dwudziestu miesięcy pracy nad projektem „Stay in school your job will be cool”, który przeznaczony był dla uczniów w wieku 12 – 18 lat. Celem działań było zapobieganie przedwczesnemu porzucaniu nauki przez uczniów z niekorzystnych środowisk, uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach programu uczniowie z Polski, Rumunii, Czech i Słowacji realizowali między innymi cztery moduły: komunikacja, drama, technologie ICT, prace praktyczne. Przez ten czas odbyły się cztery tygodniowe spotkania uczniów ze wszystkich szkół partnerskich. Były one okazją do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, poznania zwyczajów i tradycji państw europejskich, poznania różnych zawodów i sprawdzenia predyspozycji do wykonywania wymarzonej pracy. Efektem dwuletniej pracy było stworzenie listy potrzebnych zawodów oraz nakreślenie sylwetki współczesnego pracownika. Ponadto uczniowie biorący udział w projekcie nabyli praktyczne umiejętności z zakresu autoprezentacji, komunikacji w języku angielskim oraz wykorzystania nowoczesnych technologii.

Podczas spotkania podsumowującego projekt koordynatorzy działań w poszczególnych szkołach zgodnie stwierdzili, że założone cele zostały osiągnięte. Młodzież stała się bardziej otwarta na kontakty międzynarodowe, wzrosła jej samoocena, uczniowie chętniej podejmują działania związane z wyborem dobrej szkoły i wymarzonej pracy. Znacznie zwiększył się poziom motywacji do nauki języków obcych.

a

a

a

a

Efekty końcowe

 

 

Copyright © 2020

Skip to content