18 lutego 2016 r. uczniowie klas III gimnazjum pod opieką p. Agnieszki Majdy-Staniszewskiej i p. Martyny Kęsy wzięli udział w warsztatach biologiczno-chemicznych „Izolowanie DNA z materiału roślinnego”, organizowanych przez VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu. Po krótkim wykładzie dotyczącym uzyskiwania materiału genetycznego z roślin uczniowie podzieleni na grupy mieli okazję uczestniczyć w mini- konkursie wiedzy o DNA, a następnie przystąpili do eksperymentów. Nauczycielki biologii i chemii z VII LO, wprowadzając gimnazjalistów do części praktycznej, poinstruowały, co dokładnie należy wykonać i jaką kolejność czynności zachować, aby uzyskać pożądany efekt. Uczestnicy każdej z grup za pomocą przygotowanych materiałów i sprzętów laboratoryjnych wytrącali w próbówkach cząsteczki kwasu deoksyrybonukleinowego truskawek i kiwi. Byliśmy wręcz zachwyceni własnoręcznie otrzymanym efektem końcowym!

Każda grupa odniosła spektakularny sukces. Drobniutkie „niteczki” DNA, powędrowały w probówkach nad powierzchnię owocowej odpowiednio wcześniej przygotowanej zawiesiny.

Mamy nadzieję, że weźmiemy udział w jeszcze niejednym takim pokazie, ponieważ nauka połączyła się w nim z zabawą i ogromną przyjemnością płynącą z własnoręcznie wykonywanych eksperymentów. Jednocześnie była to dla nas świetna okazja do powtórzenia i utrwalenia posiadanych już wiadomości. Kto wie, może właśnie dzięki tym warsztatom, któryś z uczniów zapragnie zostać w przyszłości naukowcem zajmującym się genetyką?..

Autor: Olga Żelazowska, klasa 3gD