Podsumowanie realizacji projektu „Ogarnij inżynierię”
Fundacja Katalyst Engineering działająca w Warszawie po raz drugi zaprosiła naszą szkołę do współpracy przy programie „Ogarnij Inżynierię”.
W roku szkolnym 2017/ 2018 uczniowie klas 4 i 5 realizowali dwa moduły: „Tajemnice zielonych dachów” oraz „Energia i wiatr”. Są to innowacyjne programy edukacyjne, które łączą inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki.
Fundacja Katalyst Engineering zapewniła materiały dydaktyczne, sprzęt dla uczniów i nauczycieli, m.in.: drukarkę 3D, stacje pogodowe, zestawy doświadczalne i konstrukcyjne, „Notatniki Inżyniera” i wiele innych.
W ramach realizacji modułu odbyły się również bezpłatne, kompleksowe szkolenia i warsztaty przeznaczone dla nauczycieli biorących udział w programie
a
„Tajemnice zielonych dachów” to moduł przeznaczony dla uczniów klas czwartych.
Na przyrodzie, matematyce, informatyce i technice uczniowie wszystkich klas 4 poznawali składniki pogody oraz tworzyli przyrządy do ich badania: termometr, higrometr włosowy, wiatrowskaz oraz wiatromierze czaszowe i arkuszowe. Po zapoznaniu się z technologią druku 3D, budową i działaniem drukarki 3D, projektowali i drukowali wiatrowskazy. Na zakończenie konstruowali makiety domów z różnymi dachami, w których badali temperaturę i wilgotność powietrza.
Szkolenie nauczycieli
Tak pracowali uczniowie
Nauczyciele realizujący projekt w klasach 4:
Monika Czubak
Agnieszka Jaroszek
Izabela Kaniewska
Joanna Kapusta
Anna Kostecka
Urszula Kucharska
Barbara Misztal
Anna Malatyńska
Anna Niziołek
Dorota Rozwadowska
Rafał Siciarz
Iwona Świstowska
Marzena Zegarek
a
Uczniowie klas V realizowali moduł „Energia i wiatr”. Są to zajęcia poświęcone zagadnieniom związanym z rodzajami i źródłami energii, ze szczególnym naciskiem na energię wiatrową i turbiny wiatrowe.
Moduł składa się z kilkunastu jednostek lekcyjnych, które były realizowane na poszczególnych przedmiotach. Uczniowie mieli okazję poznać technologię druku 3D – najpierw projektując, a następnie drukując modele turbin wiatrowych. Do projektowania wykorzystaliśmy darmowy program 123D Design.
Tak pracowali uczniowie
Nauczyciele realizujący projekt w klasach 5:
Monika Czubak
Agnieszka Jaroszek
Izabela Kaniewska
Anna Kostecka
Anna Niziołek
Dorota Rozwadowska
Rafał Siciarz
Iwona Świstowska
Elżbieta Witerska
a
Podsumowanie projektu
Więcej informacji o programie na http://katalystengineering.org/pl