Wycieczka do Warszawy

8 kwietnia 2025

a

W sobotę 29 marca 2025 r. wraz z opiekunami udaliśmy się szkolnym busem na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd był dla nas nagrodą za aktywny udział w modlitewnej akcji – „Przerwa na dziesiątkę”.

Na warszawskim Wilanowie zwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej, która jest wotum narodu polskiego. Idea wybudowania Świątyni Opatrzności Bożej narodziła się ponad dwieście lat temu. Świątynia miała być dziękczynnym wotum Sejmu Czteroletniego za Konstytucję 3 Maja. Niestety, najpierw przez zabory, a później przez inne tragiczne wydarzenia w historii naszego narodu, wypełnienie woli przodków nie mogło zostać zrealizowane. Jednak pamięć o podjętym zobowiązaniu przetrwała przez pokolenia. Do idei powrócił w 1989 r. Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, który przez następne lata wytrwale dążył do tego, by Świątynia powstała.

30 stycznia 2003 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński przekazał Prymasowi pozwolenie na budowę Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. Rozpoczęły się prace budowlane, które są nadal kontynuowane. 11 listopada 2016 r. Świątynia Opatrzności Bożej została otwarta dla wiernych.

W podziemiach świątyni zwiedziliśmy Panteon Wielkich Polaków, w którym są groby ludzi zasłużonych dla naszego kraju (m.in. Jana Twardowskiego, Longina Komołowskiego. Ryszarda Peryta, Stefana Korbońskiego). Byliśmy także w  Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz związanej z nimi Izby Pamięci. W Mauzoleum znajduje się obecnie sześć sarkofagów. W czterech z nich zostały złożone szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie:
Władysława Raczkiewicza,  Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Dwa puste sarkofagi upamiętniają Prezydentów – Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego.

Zwiedziliśmy kopułę Świątyni, w której znajduje się najwyżej położone muzeum w Polsce opowiadające o św. Janie Pawle II oraz o Prymasie Tysiąclecia – kardynale Stefanie Wyszyńskim. Ścieżka zwiedzania jest podzielona na kilkanaście części, z których każda ma swoją nazwę i dotyczy innego etapu życia Papieża Polaka oraz Kardynała. Po zwiedzaniu dostaliśmy na pamiątkę płyty z pieśniami.

Następnie pojechaliśmy do McDonalda.  Było ciekawie, historycznie i fantastycznie.

Hania, Ewa, Zuzia, Marysia kl.6b

a

a

a

Copyright © 2020

Skip to content