a

a

„Życie to cień, to dźwięk tonu

Rzuconego na przestworze,

Niech czas tylko skrzydłem skinie,

Cień przepadnie, dźwięk się skruszy

I bez śladu wszystko zginie.

Ale to co z duszy wyszło,

Co wyczute, wykochane,

Krwią oblane, wypłakane,

To Bóg zgarnie i jak kwiecie

Do korony swej zaplecie”. 1

 a

31 października i 1 listopada 2015 r. nasza szkoła wzięła udział w 29. kweście zorganizowanej przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu przy ul. Limanowskiego. Uczennice: Zuzanna Więcaszek z kl. 2gB, Anna Kowalczyk z kl. 2gB, Katarzyna Nowak z kl. 3gA oraz Kamila Rębis z kl. 3gD zbierały do puszek datki pieniężne, które zostaną przeznaczone na renowację, najstarszych i zaniedbanych nagrobków radomskiej nekropolii. Pilnej interwencji wymaga wiele obiektów reprezentujących ciekawy, niepowtarzalny styl o unikatowych inskrypcjach. Większość z nich pochodzi z XIX w.

a

„Zgasłaś mi córko jak światło podniebne

Jak powietrze istnienie twe było potrzebne

Białe kwiaty Twych uczuć duszy Twej obrazy

Szczęście matki pragnienia zakryły mi głazy. Matka” 2

a

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu w tym roku obchodzi 20-lecie swego istnienia. Zawiązał się on po incydencie, który miał miejsce w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1995 r. Grupa wandali ukradła z grobu Konstantego Mireckiego wykonaną z brązu rzeźbę „Anioła Ciszy” autorstwa Bolesława Jeziorańskiego, która ustawiona na osi głównej alei, przed dzwonnicą, stanowiła charakterystyczny punkt i symbol nekropolii. Po rozbiciu na kawałki została sprzedana na złom. Obecnie znajduje się tu rzeźba „Anioła Ciszy” autorstwa Karola Badyny. Osoby, którym na sercu leżał los zabytkowego cmentarza i chęć zachowania jego wyglądu dla potomnych, postanowiły aktywnie działać, gromadząc dokumentację oraz pozyskując środki finansowe.

a

 We wszystkich organizowanych dotychczas kwestach Komitetowi udało się zgromadzić ponad pół miliona złotych. Środki te przeznaczono na wyremontowanie i odnowienie 17 zabytkowych nagrobków, w tym żeliwnego Dzikowskich za kwotę ponad 120 tys. zł. W strefie konserwatorskiej znajduje się 300 nagrobków, w tym 30 wymagających pilnej renowacji – dodaje p. Jerzy Przyborowski przewodniczący Komitetu.

 a

„Przeszedł przez życie dobrze czyniąc” 3

a

Ostatnio z funduszy SKOZCR został odrestaurowany neoklasycystyczny nagrobek Marianny Chludzińskiej z Roguskich (kw. 4 A), z piaskowca, z boniowanym cokołem podtrzymującym stellę z płytą, zwieńczony kulistą urną na stopie, nakryty całunem (poł. XIX w.) oraz nagrobka (1 poł. XIX w.) dzieci Wielichowskich (główna aleja), cokół z klęczącym dzieckiem.

a

Dzięki hojności radomian i przepięknej pogodzie Komitet w tym roku zebrał przeszło 32 tys. zł. Wszystkim za wsparcie i zrozumienie – serdeczne dzięki.

Jan Przeklasa

Inskrypcje nagrobne:

1 Nagrobek Ś.P. Albina Fiedlera zm. 17 czerwca 1876 r.

2 Płyta z grobowca zniszczonego przez barbarzyńców, leżąca na ziemi, na skrzyżowaniu cmentarnych alejek. Epigraf: śp. Stefania Zielińska urodz. 1881 umarła 1905 roku żyła lat 25

3 ŚP. Piotr Biernacki zm. 15.01.1894 (kw.3 B)

Copyright © 2020

Skip to content